Negatif Tarama

Negatif tarama yöntemi öncelikle negatiflerin temizlenmesiyle başlar. Filmlere zarar vermeyen özel kimyasallarla temizlenen negatifler daha sonra tarama için özel olarak üretilmiş cihazlarla yüksek çözünürlükte tarama işlemine tabi tutulur.

Digital Minilab Frontier 355 SCANNER
APS Film
Renkli(Color) Film (35mm)
Siyah/Beyaz(B/W) Film (35mm)
Dia Film (35mm)
120 mm Film

Negatıve Scan / Negatıf Tarama

Bazı fotoğraf makineleri dijital olması sebebiyle çekilen fotoğrafları bir hafıza kartına kaydederken, genellikle eskiden kullanılan bazı makineler ise kaydı rulo filmlere yaparlar. Fotoğrafçılarda bulabileceğiniz rulo filmler fotoğraf makinelerine yerleştirilir. Fotoğraf çekildikçe makineye bağlı olarak otomatik veya manuel olarak sarılan ruloya fotoğraflar kaydedilir. Rulo film bittikten sonra makineden çıkarılarak karanlık bir ortamda özel kimyasal işlemlere uğratılır. Filmlerin kimyasal işlem gördükten sonraki haline negatif film, negatif fotoğraf veya sadece negatif denir. Negatifler daha sonra bastırılmak üzere saklanabilir ancak negatiflerin geçen bu sürede zarar görmemesi kaçınılmazdır. Tozlanma veya çizilmeye maruz kalan negatiflerin fotoğraf kağıdına bastırılması ise normal baskıdan çok daha zordur. Negatif tarama sırasında filmlerde siyah beyaz fotoğraflar ters renk olarak çıkmaktadır. Bir diğer deyişle koyu renkler açık, açık renklerde koyu renk olarak çıkmaktadır. Renkli fotoğraflarda ise renkler ters olarak çıkmaktadır. Örneğin kırmızı renkler cam göbeği renginde, mavi renkler ise sarı olarak çıkmaktadır.
Negatiflerin Filmlerin Kullanılması
Filmlere zarar vermeyen kimyasal işlemler sonucu ortaya çıkan negatifler, iki yöntemle kullanılabilir. Bunlardan birincisi pozitif hale getirilmesi, diğeri ise fotoğraf kağıdına basılmasıdır. Fotoğraf kağıdına basılacak olan negatiflerin üzerindeki fotoğraflar, fotoğraf kağıdına göre çok daha küçük boyutta olduğu için yüksek çözünürlükte itina ile taranması gerekmektedir. Negatif tarama işlemi negatiflerin durumuna bağlı olarak değişik zaman aralıklarında gerçekleşebilir.
Negatiflerin Taranması
Negatiflerin fotoğraf kağıdına basılması işlemi tarama yöntemiyle olur. Negatif tarama yöntemi öncelikle negatiflerin temizlenmesiyle başlar. Filmlere zarar vermeyen özel kimyasallarla temizlenen negatifler daha sonra tarama için özel olarak üretilmiş cihazlarla yüksek çözünürlükte tarama işlemine tabi tutulur. Bu tarama işlemi negatiflerin durumuna göre değişen zaman aralıklarında yapılabilir. Tozlu veya çizilmiş negatiflerin taranması işlemi sağlam negatiflere göre 4 veya 5 kat daha uzun sürebilir. Tarama cihazları piyasada çok çeşitli olmakla birlikte kendinize uygun fiyatlarda tarama cihazlarını internet aracılığıyla kolaylıkla bulabilirsiniz. Gerekli işlemleri öğrendikten sonra kendi evinizde de yapabileceğiniz tarama işlemi, son zamanlarda üretilen yeni nesil tarama cihazlarıyla artık daha kolay bir hal almaktadır.