Film Banyo

Film banyo islemi kimyasal maddeler aracılıgı ile yapılabilen bir islemdir. Fotoğraf çekilirken fotografın kalitesi üzerinde pek çok etken bulunmaktadır.

Digital Minilab Frontier 355 SCANNER
APS Film
Renkli(Color) Film (35mm)
Siyah/Beyaz(B/W) Film (35mm)
Dia Film (35mm)
120 mm Film

Fılm Develop / Fılm Banyo

Fotoğraf Tutkusu ve Fotoğrafçılık
Fotoğrafçılık pek çok kişi tarafından tutku ve sevgiyle yapılan hobiler arasındadır. Fotoğraf çekmek, beğendiği anları ve manzaraları fotoğraflamak ve bu anları ölümsüzleştirmek fotoğraf tutkusu olanlar için en çok istenilen şeylerin başında gelmektedir. Yanında sürekli fotoğraf makinesi taşımak, beğendiği yerleri veya nesneleri fotoğraflamak, bunları yıllarca saklamak ve hatırlama amaçlı tekrar tekrar fotoğraflara bakmak onlar için tutku haline gelmiştir. Hobi olarak pek çok kişi tarafından yapılmakta olan fotoğrafçılık bunun yanı sıra ticari amaçla da yapılan işler arasındadır. Nasıl yapılırsa yapılsın fotoğrafçılık işlerinde belli aşamalar bulunmaktadır. Her iki tür fotoğrafçılık işlemi içinde belli eğitimler almak, bu eğitimleri sonrasında istenilen fotoğraf kalitesine uygun fotoğraf makinesine sahip olmak ve sonrasında tecrübe ile kendini geliştirmek fotoğrafçılığın temel aşamalarındandır. Bu aşamaları gerçekleştirirken öğrenilmesi gereken işlemlerden birisi de film banyo işlemidir. Her ne kadar dijital işlemler çoğalarak eski sistemlerin önüne geçse de film banyosu yapma işlemine devam eden kişiler bulunmaktadır.
Film Banyo İşlemi Nedir?
Film banyosu özellikle film kullanılan fotoğraf makinelerinde, fotoğraf çekim işlemi sonrasında bu filmlerde fotoğraf elde etme işlemi olarak tanımlanabilir. Film banyo işlemi kimyasal maddeler aracılığı ile yapılabilen bir işlemdir. Fotoğraf çekilirken fotoğrafın kalitesi üzerinde pek çok etken bulunmaktadır. Öncelikli olarak ışık kalitesi ve lens kalitesi fotoğrafın çekim kalitesini etkilemektedir. Bunun sonrasında ise çekilen fotoğrafın filmlerinin banyo işlemi de bu kalite üzerinde etki etmektedir. Film üzerine kayıt işlemi fotoğraf makinesi tarafından yapılması sonrasında fotoğrafın görüntü olarak elde edilebilmesi için banyo işlemi yapılması gerekmektedir. Film banyo işlemi asıl olarak profesyonel bir işlem olmakla birlikte özel olarak hazırlanan banyo setleri ile amatör fotoğrafçılarda bu işlemi yapabilmektedir.
Film Negatif Banyosu Çeşitleri Nelerdir?
Film banyo işlemi özelliklerine göre iki çeşittir. Birincisi siyah beyaz diğeri ise renkli film banyo işlemidir. Siyah beyaz banyo işlemi gerekli ışık ortamı ve kimyasallar sağlandığında evinizde yapabileceğiniz basit bir işlemdir. Renkli film banyosu ise genel olarak bu konuda uzman kişiler tarafından yapılabilecek karışık bir işlemdir. Bu işlemde sıcaklık değerinden ortamın aydınlatma seviyesine kadar pek çok unsur fotoğrafın kalitesini etkilemektedir.